Olej lniany

Dzisiaj chciałabym przedstawić kolejny olej, który jest ostatnio coraz bardziej popularny. Jest nim olej lniany.

    Len jako roślina włóknodajna i oleista, towarzyszyła człowiekowi na przez wiele wieków m.in. do produkcji ubrań i włókien, do impregnacji drewna oraz jako pasza dla zwierząt.
   Obecnie różne produkty z lnu takie jak siemię lniane i olej lniany to cenione w diecie i naturalne suplementy diety.
Olej lniany jest produktem, który powstaje w wyniku przetwarzania dojrzałych nasion lnu o barwie brązowej – im czystsze siemię, tym olej jest zdrowszy i smaczniejszy. Tłoczy się go na zimno co oznacza, że zostaje wytwarzany w temperaturze do 50 stopni Celsjusza.
Olej ten stosowany jest nie tylko w dziale spożywczym do jedzenia, ale także w przemyśle ( głównie jako ważny składnik farb olejnych).
    Olej lniany zazwyczaj ma kolor żółty bądź brązowawy, łatwo można go odróżnić od innych olejów roślin po specyficznym, rybim zapachu lub migdałowym, a czasem lekko grzybowym.
Ze względu na metodę tłoczenia, olej lniany ma stosunkowo krótki termin przydatności do spożycia ale dlatego, że szybko wysycha.....dzięki temu zachowuje wszystkie korzystne dla ludzkiego zdrowia składniki odżywcze.

Len pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu, później dotarł w rejon Morza Śródziemnego i do Europy Wschodniej.
Stosowanie oleju lnianego było znane w czasach starożytnych. Hipokrates opisał wszystkie lecznicze właściwości oleju lnianego. Ale z czasem ten olej stracił popularność na korzyść oliwy z oliwek i oleju słonecznikowego. Powodem było krótkotrwałe przechowywanie oleju lnianego i nie nadawał się do gotowania czy pieczenia.



     Olej lniany jest bogaty w witaminy A, B i E. Ale główną cenną wartością oleju lnianego są zawarte w nim kwasy tłuszczowe, które nie są produkowane w naszym ciele i muszą być spożywane z jedzeniem.

 Ogólnie rzecz biorąc, olej lniany składa się z kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, który bierze udział w procesach biologicznych naszego organizmu.....Olej ten zawiera też kwasy omega-6 i omega-9...... Korzyści z omega-3 są szczególnie widoczne w chorobach układu krążenia: nie pozwala na pojawienie się blaszek miażdżycowych, zapobiega zagęszczeniu krwi, co jest przydatne w zapobieganiu żylakom.

Omega-3 normalizuje pracę układu nerwowego i odpornościowego..... Omega-6 i omega-9, chociaż są w składzie oleju lnianego w mniejszej ilości, ich obecność też jest korzystna dla organizmu...... Omega-9 z kolei zapobiega występowaniu raka piersi.

 Na podstawie wartości odżywczych, olej z nasion lnu zajmuje pierwsze miejsce wśród innych jadalnych olejów roślinnych i zawiera wiele substancji przydatnych dla organizmu takie jak wielonienasycone kwasy, witaminy F, A, E, B, K, nasycone kwasy tłuszczowe.
Omega-3 w oleju lnianym jest 2 razy większa niż w oleju z ryb i znacznie wyższa niż w innych produktach spożywczych
    Olej lniany można wytłaczać tylko na zimno, przechowywać w chłodnej i ciemnej butelce, nie można na nim gotować! Dodaj do potraw, płatków, sałatek i tak dalej. Nie podgrzewać, kwasy omega są niszczone po podgrzaniu i dochodzi do utleniania.

   Niektóre badania pokazują, że olej z rybi, przyjmowany z aspiryną lub lekami dla diabetyków, może powodować niekorzystne skutki w funkcjonowaniu organizmu.
Dlatego przed spożyciem oleju z ryb w dużych ilościach należy skonsultować się z lekarzem. Wręcz przeciwnie, olej z nasion lnu jest bezpieczny nawet dla dzieci.
  Z drugiej strony olej z nasion lnu zawiera Omega-3 w postaci prekursora niezbędnego do metabolizmu organizmu, który może być przechowywany przez organizm i stosowany w razie potrzeby.
     Najlepiej spożywać olej z nasion lnu w połączeniu ze świeżym czosnkiem, cebulą, jogurtem, serem sojowym, mlekiem sojowym i podobnymi produktami.
 Spożywanie oleju lnianego jest bardzo ważne dla wegetarian i ludzi, u których w diecie nie ma ryb. Najlepsze jest użycie oleju lnianego do świeżych sałatek. Można go mieszać ze śmietaną i innymi składnikami do sosów. Po prostu zawsze się znajdzie potrawa do której można dodać ten olej i dostarczyć organizmowi jego cenne składniki.

     Tylko 1-2 łyżki oleju lnianego zapewniają dzienne zapotrzebowanie na nienasycone kwasy . Należy pamiętać, że olej lniany ma gorzki smak, który jest dla niego naturalny. Fakt, że olej lniany jest"gorzki" nie oznacza, że ​​jest zjełczały. Po otwarciu butelki oleju lnianego przechowuj ją w lodówce z szczelnie zamkniętą pokrywką.
    Po za tym ma działanie żółciopędne. Kwasy żółciowe powstają w wątrobie z cholesterolu, a oleje roślinne przyspieszają jego wydalanie z organizmu, co zapobiega tworzeniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym, zapobiega zaparciom.
    Ale lekarze ostrzegają też, że ​​istnieje negatywna strona stałej stymulacji wydzielania żółci. Kwasy żółciowe mogą wzmagać działanie czynników rakotwórczych na błonę śluzową jelit, a tym samym zwiększać prawdopodobieństwo raka okrężnicy i odbytnicy. Aby uniknąć tego zagrożenia, należy jednocześnie używać ten olej z innymi pokarmami , takimi jak sałatki , czy surówki...albo chleb.
Zastosowanie oleju lnianego do pielęgnacji włosów i skóry.
  • Do łamliwych włosów....Przygotuj maskę w proporcji 1 żółtka jaj kurzych i kilka łyżek ciepłego oleju lnianego. Ubij by powstało coś jak majonez i nakładaj na włosy ...potem nałóż worek foliowy i owiń ręcznikiem i trzymaj przez 20 -30 minut. Zmyć ciepłą wodą z szamponem.
    Robiąc maski do włosów 2-4 razy w miesiącu, po kilku miesiącach, zobaczysz wynik.
  • Mówiąc o korzyściach płynących z oleju dla skóry, można zauważyć, że nawilża skórę, przywracając jej elastyczność i redukując zmarszczki.
    Maska do suchej skóry : W przypadku suchej skóry z oznakami złuszczania maska ​​jest idealna: żółtko jaja i pół łyżeczki miodu, dodać trzy do czterech kropli oleju lnianego i dziesięć kropel soku z cytryny. Mieszać masę aż do powstania piany i dodaj do niej łyżeczkę płatków owsianych zmielonych w młynku do kawy.
    Maska na czyszczenie i wygładzenie  - Zmieszać niewielką ilość oleju lnianego z żółtkiem, sokiem z cytryny i stosować na skórze przez 15-20 minut. Pozbędziesz się czarnych plam, zmniejszy się też liczba zmarszczek.
  • Gdy masz szorstką skórę dłoni i stóp - Wymieszać żółtka z łyżką oleju lnianego, umieścić na dłoniach czy stóp, nałóż na to foliowe worki, owiń w ręcznik na godzinę, następnie zmyć wodą bez mydła. Wytrzyj papierowym ręcznikiem. Ręce staną się miękkie, jak u niemowlaka..... Pęknięcia na nogach także znikają.
Zastosowanie oleju lnianego w przemyśle
Olej lniany jest wykorzystywany w malarstwie do zabezpieczania powierzchni malowideł i polichromowanych rzeźb. Jego właściwości pod tym względem były znane już w czasach starożytnych. Ma krótki okresem schnięcia, po którym staje się równomiernie gładki i twardy. Olej lniany był często wykorzystywany jako spoiwo farb.
 Używany jest także w stolarstwie i szkutnictwie, jako pokost naturalny, ponieważ idealne nadaje się do konserwacji drewna, zabezpieczając przed czynnikami atmosferycznymi. Pokost powstaje przez zagęszczenie oleju, który wzbogaca się substancjami przyspieszającymi jego wysychanie. Współcześnie sukcesywnie wypierają go materiały syntetyczne.
Myślę, że chyba wyczerpałam wszystkie informacje o tym oleju ;o) ....Jak widać warto go uwzględnić w swojej diecie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kamienie życia... taka opowieść o życiu

Ciasteczka .... bezglutenowe...wysokobiałkowe

Tapetowanie