Olej z pestek winogron... czy jest taki dobry ???

 Jakiś czas temu pisałam o innych olejach... dziś pora na kolejny.
 Olej z pestek winogron stał się od jakiegoś czasu bardzo popularnym tłuszczem roślinnym. Wykorzystuje się go przede wszystkim w kuchni, do przygotowywania potraw i do smażenia ponieważ jest bezzapachowy.... ale używa się go też w pielęgnacji – do odżywiania skóry i włosów.

   Ale czym jest olej z pestek winogron ?

        Olej ten pozyskuje się z nasion winorośli .... popularnie nazywanej winogronem.... Roślina ta pochodzi z krajów położonych w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Chociaż obecnie uprawiana jest niemalże na całym świecie..... Olej z pestek winogron pozyskuje się metodą ekstrakcji pokruszonych ziaren.
     Ze względu na to, że pestki winogron nie należą do zbyt oleistych, najczęściej proces ten przebiega z wykorzystaniem wysokiej temperatury i różnego rodzaju rozpuszczalników.
 
Bywa też olej z pestek winogronowych, tłoczony na zimno (olej nierafinowany), czyli pozyskiwany jedynie przy wykorzystaniu metod mechanicznych..... ale jest stosunkowo rzadko spotykany, a jego cena jest naprawdę wysoka.....ponieważ samo mechaniczne wyciskanie nie należy do zbyt efektywnych... pozyskiwanie oleju z tych pestek jest naprawdę trudne.
Olej z pestek winogron ma jasnożółtą barwę, jest przezroczysty..... Ma bardzo łagodny smak, jest można powiedzieć praktycznie bezsmakowy ......ale też bezzapachowy.




Kaloryczność oleju z pestek winogron jest właściwie taka jak innych olejów ....100 g dostarcza 880 kcal.
Wśród składników, jakie obecne są w oleju z pestek winogron, wyróżnia się głuwnie:
kwas linolowy (nienasycony czyli omega-6) – 69,6%,
kwas oleinowy (nienasycony czyli omega-9) – 15,8%,
kwas palmitynowy (nasycony) – 7%,
kwas stearynowy (nasycony) – 4%,
kwas palmitooleinowy (nienasycone czyli omega-7) – poniżej 1%,
kwas alfa-linolenowy (nienasycony czyli omega-3) – 0,1%.

Pozostałe składniki oleju to do 1,5% substancji niezmydlających, w których skład wchodzą fenole (tokoferole) i sterole (kampesterol, beta-sitosterol i stigmasterol).
Olej zawiera sporo witaminy E – 3,9 mg w łyżce stołowej, co pokrywa 19% dziennego zapotrzebowania. Obecność witaminy E i tokoferoli, które są przeciwutleniaczami spowalnia procesy oksydacji czyli pogarszania się jakość tłuszczów.

Ale czy warto używać go w kuchni... czy smażyć na nim.... piec... gotować ???

Olej z pestek winogron nie jest rekomendowany jako składnik zbilansowanej, prozdrowotnej diety. W związku z tym nie zaleca się stosowania go ani jako tłuszczu do smażenia, ani oleju do spożywania na zimno, czyli jako dodatek do sałatek..... Wynika to z niekorzystnej proporcji pomiędzy kwasami omega-6, które stanowią aż 70% składu oleju, a kwasami omega-3, których ilość jest znikoma (0,1%).
Kwasy omega-6 w stosunku do omega-3 w zdrowej diecie powinna mieścić się w proporcjach od 1:1 do 10:1. Tymczasem, w oleju z pestek winogron wynosi ona aż 700:1.
Ryzyko, które wiąże się ze zbyt dużym spożywaniem kwasów omega-6, to przede wszystkim:
  • osłabienie układu immunologicznego, nasilenie stanów zapalnych;
  • zakłócenie równowagi hormonalnej oraz funkcjonowania tarczycy;
  • wzrost masy ciała, nadwaga, otyłość.

Dlatego nie zaleca się spożywać zbyt wiele tego oleju .... ale jak ze wszystkimi olejami nic nam nie zaszkodzi jeśli będziemy używać je z umiarem.... ponieważ olej z pestek winogron ma dużo witaminy E używanie go rozsądnie nie będzie nam szkodzić.

Olej z pestek winogron za to jest dokonały do zastosowania w pielęgnacji
Pomimo tego, że olej z pestek winogron nie jest rekomendowany w zdrowej diecie, jego właściwości bardzo dobrze sprawdzają się w kosmetyce. Doskonale nadaje się jako balsam po kąpieli ... jest bezzapachowy.... dobrze rozprowadza się na wilgotnej skórze... jego działanie na skórę jest znacznie lepsze od oleju kokosowego ze względu na większą zawartość witaminy E .
Zawiera też:
Kwas palmitooleinowy .... jest on kwasem mononienasyconym, wchodzącym w skład lipidów naskórka. W przyrodzie występuje w niezwykle rzadkich olejach roślinnych. Należą do nich: olej rokitnikowy, który pobudza ziarninowanie naskórka i zawiera 33% kwasu palmitooleinowego..... olej z awokado, który dzięki dużej zawartości kwasu(80%) , olej makadamia zawierający 26% kwasu palmitooleinowego... oraz właśnie olej z pestek winogron.
Ogólne właściwości i zalet tego oleju dla ciała :
Nawilżające ....olej z pestek winogron zapobiega nadmiernej utracie wody ze skóry . Stosowany na skórę wykazuje delikatne działanie natłuszczające.
Odżywcze i przeciwstarzeniowe : Olej odżywia łamiące się, zniszczone włosy oraz kruche paznokcie.
Przeciwzapalne i kojące ...olej z pestek winogron wspomaga procesy regeneracyjne, łagodzi stany zapalne ..., koi podrażniony naskórek, redukuje pieczenie i swędzenie skóry.

Olej z pestek winogron można stosować też na włosy:
Olejowanie włosów .... oleju należy dokładnie rozprowadzić na całej długości suchych włosów i wmasować w skórę głowy. Zawinąć włosy w folię a następnie w turban z ręcznika i poczekać co najmniej 60 minut. Potem umyć włosy delikatnym szamponem....
... chociaż ja wolę stosować wersję z żółtkiem.... mieszam olej z żółtkiem... coś w rodzaju majonezu i nakładam na włosy... na to worek foliowy i ręcznik ... po godzinie myje szamponem.
Odżywianie końcówek ....kilka kropli oleju z pestek winogron należy wetrzeć w końcówki wilgotnych włosów, a następnie użyć suszarki lub pozwolić włosom wyschnąć naturalnie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kamienie życia... taka opowieść o życiu

Ciasteczka .... bezglutenowe...wysokobiałkowe

Tapetowanie